Curling competition at Lohja, Finland
2016 World Junior B Curling Championships |
---|
Host city | Lohja, Finland |
---|
Arena | Kisakallio Sports Institute |
---|
Dates | January 3–10 |
---|
Men's winner | Russia |
---|
Skip | Alexander Eremin |
---|
Fourth | Timur Gadzhikhanov |
---|
Third | Daniil Goriachev |
---|
Second | Dmitry Solomatin |
---|
Finalist | Denmark (Tobias Thune) |
---|
Women's winner | Russia |
---|
Skip | Evgeniya Demkina |
---|
Fourth | Uliana Vasileva |
---|
Third | Maria Baksheeva |
---|
Second | Ekaterina Kuzmina |
---|
Finalist | Japan (Ayano Tsuchiya) |
---|
|
The 2016 World Junior B Curling Championships was held from January 3 to 10 at the Kisakallio Sports Institute in Lohja, Finland. The top three men’s and women’s teams at the World Junior B Curling Championships qualified for the 2016 World Junior Curling Championships.[1]
Men
Round-robin standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Qualification Game |
Qualification Game
Saturday, January 9, 9:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Černovský) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Spain (García) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 |
Playoffs
Quarterfinals
Saturday, January 9, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Russia (Eremin) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Czech Republic (Černovský) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Muskatewitz) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 2 |
China (Zhang) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Thune) | 0 | 3 | 1 | 0 | 4 | 2 | X | X | 10 |
Poland (Janowski) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Mosaner) | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
South Korea (Lee) | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Semifinals
Sunday, January 10, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Russia (Eremin) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Germany (Muskatewitz) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Thune) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
South Korea (Lee) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Bronze-medal game
Sunday, January 10, 14:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Germany (Muskatewitz) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
South Korea (Lee) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 |
Gold-medal game
Sunday, January 10, 14:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Eremin) | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Denmark (Thune) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Women
Round-robin standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Qualification Game |
Qualification Game
Saturday, January 9, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Poland (Pluta) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Italy (Romei) | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Playoffs
Quarterfinals
Saturday, January 9, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Palancsa) | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | 8 |
China (Jiang) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Demkina) | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Czech Republic (Baudysova) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Tsuchiya) | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Poland (Pluta) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Turmann) | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
New Zealand (Adviento) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Semifinals
Sunday, January 10, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Demkina) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | 4 |
Estonia (Turmann) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Palancsa) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Japan (Tsuchiya) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Bronze-medal game
Sunday, January 10, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Turmann) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Hungary (Palancsa) | 1 | 1 | 0 | 2 | 4 | 0 | 1 | X | 9 |
Gold-medal game
Sunday, January 10, 14:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Demkina) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Japan (Tsuchiya) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
References
- ^ "Lohja, Finland to host two World Curling Championship qualification events". World Curling Federation. 10 December 2014. Archived from the original on 6 February 2016. Retrieved 28 December 2015.
External links