2012 Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası
2012 Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası, İspanya'nın Barselona şehrinde düzenlenen ve dünya gençler şampiyonalarının on dördüncüsü olan organizasyon. Lluís Companys Olimpiyat Stadyumunda 10-15 Temmuz tarihleri arasında yapılmıştır. Erkekler ve kadınlarda yirmi ikişer olmak üzere, toplam 44 kategori vardır. 186 ülkeden 1856 sporcunun katılımıyla gerçekleşmiştir.
Erkekler
Koşu kategorileri
Kategori | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Adam Gemili Büyük Britanya | 10.05 WJL CR | Aaron Ernest ABD | 10.17 PB | Odane Skeen Jamaika | 10.28 PB |
200 m | Delano Williams Turks ve Caicos Adaları | 20.48 NJ | Aaron Ernest ABD | 20.53 PB | Tyreek Hill ABD | 20.54 |
400 m | Luguelín Santos Dominik Cumhuriyeti | 44.85 | Arman Hall ABD | 45.39 PB | Steven Solomon Avustralya Aldrich Bailey ABD | 45.52 |
800 m | Nigel Amos Botsvana | 1.43.79 CR | Timothy Kitum Kenya | 1.44.56 | Edwin Kiplagat Melly Kenya | 1.44.79 PB |
1500 m | Hamza Driouch Katar | 3.39.04 | Hillary Cheruiyot Ngetich Kenya | 3.40.39 PB | Abdelhadi Labâli Fas | 3.40.60 |
5000 m | Muktar Edris Etiyopya | 13.38.95 | Abrar Osman Adem Eritre | 13.40.52 | Wiliam Malel Sitonik Kenya | 13.40.52 |
10,000 m | Yigrem Demelash Etiyopya | 28.16.07 PB | Philemon Kipchilis Cheboi Kenya | 28.23.98 PB | Geoffrey Kipkorir Kirui Kenya | 28.30.47 |
110 m engelli | Yordan Luis O'Farrill Küba | 13.18 CR | Nicholas Hough Avustralya | 13.27 AJ | Wilhem Belocian Fransa | 13.29 NJ |
400 m engelli | Eric Futch ABD | 50.24 WJL | Takahiro Matsumoto Japonya | 50.41 PB | Ibrahim Mohammed Saleh Suudi Arabistan | 50.47 PB |
3000 m hendekli | Conseslus Kipruto Kenya | 8.06.10 CR | Gilbert Kiplangat Kirui Kenya | 8.19.94 | Hicham Sigueni Fas | 8.30.14 |
4×100 m | ABD Tyreek Hill Aldrich Bailey Arthur Delaney Aaron Ernest | 38.67 WJL | Jamaika Tykwendo Tracey Odane Skeen Jevaughn Minzie Jazeel Murphy | 38.97 NJ | Japonya Kazuma Oseto Akiyuki Hashimoto Aska Cambridge Kazuki Kanamori | 39.02 |
4×400 m | ABD Quincy Downing Aldrich Bailey Chidi Okezie Arman Hall | 3.03.99 WJL | Polonya Karol Zalewski Rafal Smolen Piotr Kuśnierz Patryk Dobek | 3.05.05 NJ | Trinidad ve Tobago Asa Guevara Jereem Richards Brandon Benjamin Machel Cedenio | 3.06.32 |
10.000 m yürüyüş | Éider Arévalo Kolombiya | 40.09.74 WJL | Aleksandr Ivanov Rusya | 40.12.90 PB | Su Guanyu Çin | 40.16.87 PB |
Yüksek atlama | Andrei Churyla Belarus | 2,24 | Falk Wendrich Almanya | 2,24 PB | Ryan Ingraham Bahamalar | 2,24 |
Sırıkla atlama | Thiago Braz da Silva Brezilya | 5,55 NJ | Ivan Horvat Hırvatistan | 5,55 | Shawnacy Barber Kanada | 5,55 NJ |
Uzun atlama | Sergey Morgunov Rusya | 8,09 | Andreas Trajkovski Danimarka | 7,82 NJ | Jarrion Lawson ABD | 7,64 |
Üç adım atlama | Pedro Pichardo Küba | 16,79 WJL | Artem Primak Rusya | 16,60 | Latario Collie-Minns Bahamalar | 16,37 |
Gülle atma (6 kg) | Jacko Gill Yeni Zelanda | 22,20 CR | Krzysztof Brzozowski Polonya | 21,78 NJ | Damien Birkinhead Avustralya | 21,14 NJ |
Disk atma (1,750 kg) | Fedrick Dacres Jamaika | 62,80 PB | Wojciech Praczyk Polonya | 62,75 | Gerhard de Beer Güney Afrika | 61,57 |
Çekiç atma (6 kg) | Ashraf Amgad Elseify Katar | 85,57 WJ | Bence Pásztor Macaristan | 76,74 | Suhrob Khodjaev Özbekistan | 76,16 PB |
Cirit atma | Keshorn Walcott Trinidad ve Tobago | 78,64 | Braian Toledo Arjantin | 77,09 | Morné Moolman Güney Afrika | 76,29 PB |
Decathlon (junior) | Gunnar Nixon ABD | 8018 WJL | Jake Stein Avustralya | 7951 AJ | Tim Dekker Hollanda | 7815 PB |
Kadınlar
Kategori | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Anthonique Strachan Bahamalar | 11.20 WJL | Nimet Karakuş Türkiye | 11.36 | Tamiris de Liz Brezilya | 11.45 |
200 m | Anthonique Strachan Bahamalar | 22.53 CR | Olivia Ekpone ABD | 23.15 PB | Dezerea Bryant ABD | 23.15 |
400 m | Ashley Spencer ABD | 50.50 CR | Kadecia Baird Guyana | 51.04 AJ | Erika Rucker ABD | 51.10 PB |
800 m | Ajee Wilson ABD | 2.00.91 PB | Jessica Judd Büyük Britanya | 2.00.96 PB | Manal El Bahraoui Fas | 2.03.09 |
1500 m | Faith Chepngetich Kipyegon Kenya | 4.04.96 CR | Amela Terzić Sırbistan | 4.07.59 PB, NR | Senbere Teferi Etiyopya | 4.08.28 PB |
3000 m | Mercy Chebwogen Kenya | 9.08.88 PB | Hiwot Gebrekidan Etiyopya | 9.09.27 PB | Emelia Gorecka Büyük Britanya | 9.09.43 PB |
5000 m | Buze Diriba Etiyopya | 15.32.94 | Ruti Aga Etiyopya | 15.32.95 PB | Agnes Jebet Tirop Kenya | 15.36.74 PB |
100 m engelli | Morgan Snow ABD | 13.38 | Noemi Zbären İsviçre | 13.42 | Ekaterina Bleskina Rusya | 13.43 |
400 m engelli | Janieve Russell Jamaika | 56.62 WJL | Aurelie Chaboudez Fransa | 57.14 NJ | Kaila Barber ABD | 57.63 |
3000 m hendekli | Daisy Jepkemei Kenya | 9.47.22 WJL | Tejinesh Gebisa Etiyopya | 9.50.51 PB | Stella Jepkosgei Rutto Kenya | 9.50.58 PB |
4×100 m | ABD Morgan Snow Dezerea Bryant Jennifer Madu Shayla Sanders | 43.89 WJL | Almanya Alexandra Burghardt Ida Mayer Katharina Grompe Jessie Maduka | 44.24 SB | Brezilya Camila de Souza Tamiris de Liz Nathalia da Rosa Jessica Dos Reis | 44.29 SB |
4×400 m | ABD Erika Rücker Olivia Ekpone Kendall Baisden Ashley Spencer | 3.30.01 WJL | Jamaika Sandrae Farquharson Olivia James Shericka Jackson Janieve Russell | 3.32.97 SB | Rusya Yana Glotova Alina Galitskaya Yuliya Koltachikhina Ekaterina Renzhina | 3.36.42 |
10.000 m yürüyüş | Ekaterina Medvedeva Rusya | 45.41.74 | Nadezhda Leontyeva Rusya | 45.43.64 PB | Sandra Arenas Kolombiya | 45.44.46 |
Yüksek atlama | Alessia Trost İtalya | 1,91 | Lissa Labiche Seyşeller | 1,88 NJ | Mariya Kuchina Rusya | 1,88 |
Sırıkla atlama | Angelica Bengtsson İsveç | 4,50 CR | Elizabeth Parnov Avustralya | 4,30 | Roberta Bruni İtalya | 4,20 |
Uzun atlama | Katarina Johnson-Thompson Büyük Britanya | 6,81 | Lena Malkus Almanya | 6,80 | Jazmin Sawyers Büyük Britanya | 6,67 WJL |
Üç adım atlama | Ana Peleteiro İspanya | 14,17 WJL | Dovilė Dzindzaletaitė Litvanya | 14,17 WJL, NR | Liuba Zaldívar Küba | 13,90 |
Gülle atma | Shanice Craft Almanya | 17,15 WJL | Gao Yang Çin | 16,57 | Bian Ka Çin | 16,48 |
Disk atma | Anna Rüh Almanya | 62,38 | Shanice Craft Almanya | 60,42 | Shelbi Vaughan ABD | 60,07 |
Çekiç atma | Alexandra Tavernier Fransa | 70,62 CR | Alexia Sedykh Fransa | 67,34 | Alena Navahrodskaya Belarus | 67,13 PB |
Cirit atma | Sofi Flinck İsveç | 61,40 WJL, NR | Liu Shiying Çin | 59,20 PB | Marija Vučenović Sırbistan | 57,12 PB |
Heptatlon | Yorgelis Rodríguez Küba | 5966 | Xénia Krizsán Macaristan | 5957 PB | Tamara de Sousa Brezilya | 5900 AJ |
Madalya dağılımı
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | ABD | 9 | 4 | 7 | 20 |
2 | Kenya | 4 | 4 | 5 | 13 |
3 | Etiyopya | 3 | 3 | 1 | 7 |
4 | Küba | 3 | 0 | 1 | 4 |
5 | Almanya | 2 | 4 | 0 | 6 |
6 | Rusya | 2 | 3 | 3 | 8 |
7 | Jamaika | 2 | 2 | 1 | 5 |
8 | Büyük Britanya | 2 | 1 | 2 | 5 |
9 | Bahamalar | 2 | 0 | 2 | 4 |
10 | Katar | 2 | 0 | 0 | 2 |
10 | İsveç | 2 | 0 | 0 | 2 |
12 | Fransa | 1 | 2 | 1 | 4 |
13 | Brezilya | 1 | 0 | 3 | 4 |
14 | Belarus | 1 | 0 | 1 | 2 |
14 | Kolombiya | 1 | 0 | 1 | 2 |
14 | İtalya | 1 | 0 | 1 | 2 |
14 | Trinidad ve Tobago | 1 | 0 | 1 | 2 |
18 | Botsvana | 1 | 0 | 0 | 1 |
18 | Dominik Cumhuriyeti | 1 | 0 | 0 | 1 |
18 | Yeni Zelanda | 1 | 0 | 0 | 1 |
18 | İspanya | 1 | 0 | 0 | 1 |
18 | Turks ve Caicos Adaları | 1 | 0 | 0 | 1 |
23 | Avustralya | 0 | 3 | 2 | 5 |
24 | Polonya | 0 | 3 | 0 | 3 |
25 | Çin | 0 | 2 | 2 | 4 |
26 | Macaristan | 0 | 2 | 0 | 2 |
27 | Japonya | 0 | 1 | 1 | 2 |
27 | Sırbistan | 0 | 1 | 1 | 2 |
29 | Arjantin | 0 | 1 | 0 | 1 |
29 | Hırvatistan | 0 | 1 | 0 | 1 |
29 | Danimarka | 0 | 1 | 0 | 1 |
29 | Eritre | 0 | 1 | 0 | 1 |
29 | Guyana | 0 | 1 | 0 | 1 |
29 | Litvanya | 0 | 1 | 0 | 1 |
29 | Seyşeller | 0 | 1 | 0 | 1 |
29 | İsviçre | 0 | 1 | 0 | 1 |
29 | Türkiye | 0 | 1 | 0 | 1 |
38 | Fas | 0 | 0 | 3 | 3 |
39 | Güney Afrika | 0 | 0 | 2 | 2 |
40 | Kanada | 0 | 0 | 1 | 1 |
40 | Hollanda | 0 | 0 | 1 | 1 |
40 | Suudi Arabistan | 0 | 0 | 1 | 1 |
40 | Özbekistan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Toplam | 44 | 44 | 45 | 133 |
Dış bğalantılar
- Resmî sonuçlar4 Mayıs 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.