Japan deltog i de olympiska sommarspelen 1984 med en trupp bestående av 226 deltagare, och totalt tog landet 32 medaljer.
Boxning
Lätt flugvikt
- Mamoru Kuroiwa
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Francisco Tejedor (COL), 4:1
- Kvartsfinal — Förlorade mot Keith Mwila (KEN), 0:5
Bantamvikt
- Hiroaki Takami
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Gamaleldin El-Koumy (EGY), 4:1
- Tredje omgången — Förlorade mot Dale Walters (CAN), 0:5
Brottning
Bågskytte
Damernas individuella
- Hiroko Ishizu – 2525 poäng (4:e plats)
- Minako Hokari – 2481 poäng (10:e plats)
Herrarnas individuella
Cykling
Herrarnas linjelopp
- Matsuyoshi Takahashi — 45:e plats
Damernas linjelopp
Friidrott
Herrarnas 400 meter
- Susumu Takana
- Heat — 46,26
- Kvartsfinal — 45,91
- Semifinal — 45,88 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 10 000 meter
- Yutaka Kanai
- Kval — 28:14,67
- Final — 28:27,06 (→ 7:e plats)
- Masanari Shintaku
- Kval — 28:24,30
- Final — 28:55,54 (→ 16:e plats)
Herrarnas maraton
- Takeshi So
- Final — 2:10:55 (→ 4th place)
- Shigeru So
- Final — 2:14:38 (→ 17:e plats)
Herrarnas längdhopp
- Junichi Usui
- Kval — 8,02m
- Final — 7,87m (→ 7:e plats)
Herrarnas höjdhopp
- Takao Sakamoto
- Kval — 2,21m (→ gick inte vidare)
Herrarnas spjutkastning
- Masami Yoshida
- Kval — 81,42m
- Final — 81,98m (→ 5:e plats)
- Kazuhiro Mizoguchi
- Kval — 74,82m (→ gick inte vidare, 20:e plats)
Herrarnas släggkastning
- Shigenobu Murofushi
- Kval — 70,92m (→ gick inte vidare)
Herrarnas stavhopp
- Tomomi Takahashi
- Kval — 5,30m
- Final — ingen notering (→ ingen placering)
Damernas maraton
- Nanae Sasaki
- Final — 2:37:04 (→ 19th place)
- Akemi Masuda
- Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
Damernas höjdhopp
- Hisayo Fukumitsu
- Kval — 1,87m (→ gick inte vidare, 17:e plats)
- Megumi Sato
- Kval — 1,84m (→ gick inte vidare, 18:e plats)
Damernas spjutkastning
- Emi Matsui
- Kval — 57,72m (→ gick inte vidare)
- Minori Mori
- Kval — 56,60m (→ gick inte vidare)
Fäktning
Herrarnas florett
- Kenichi Umezawa
- Nobuyuki Azuma
- Tadashi Shimokawa
Herrarnas florett, lag
- Nobuyuki Azuma, Yoshihiko Kanatsu, Hidehachi Koyasu, Tadashi Shimokawa, Kenichi Umezawa
Damernas florett
- Azusa Oikawa
- Mieko Miyahara
- Miyuki Maekawa
Damernas florett, lag
- Mieko Miyahara, Azusa Oikawa, Miyuki Maekawa, Tomoko Oka
Gymnastik
Handboll
- Herrar
- Gruppspel
Rank | Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | Poäng | | | | | | | |
1. | Jugoslavien | 5 | 4 | 1 | 0 | 123 | 76 | 9 | | X | 19:18 | 22:22 | 25:11 | 32:15 | 25:10 |
2. | Rumänien | 5 | 4 | 0 | 1 | 120 | 91 | 8 | | 18:19 | X | 26:17 | 23:17 | 28:22 | 25:16 |
3. | Island | 5 | 3 | 1 | 1 | 102 | 96 | 7 | | 22:22 | 17:26 | X | 23:16 | 21:17 | 19:15 |
4. | Schweiz | 5 | 2 | 0 | 3 | 83 | 102 | 4 | | 11:25 | 17:23 | 16:23 | X | 20:13 | 19:18 |
5. | Japan | 5 | 1 | 0 | 4 | 84 | 107 | 2 | | 15:32 | 22:28 | 17:21 | 13:20 | X | 17:16 |
6. | Algeriet | 5 | 0 | 0 | 5 | 75 | 105 | 0 | | 10:25 | 16:25 | 15:19 | 18:19 | 16:17 | X |
Judo
Kanotsport
Konstsim
Modern femkamp
Herrarnas individuella tävling
- Shoji Uchida
- Hiroyuki Kawazoe
- Daizou Araki
Herrarnas lagtävling
- Shoji Uchida
- Hiroyuki Kawazoe
- Daizou Araki
Ridsport
Rodd
Segling
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Isao Yamagishi
- Kval — 427,14 (→ gick inte vidare, 25:e plats)
Volleyboll
Referenser