Data

3 lipca 1974

Sędzia

Erich Linemayr

Mecz na wodzie (niem. Wasserschlacht von FrankfurtFrankfurcka Bitwa Wodna) – potoczne określenie meczu drugiej rundy mistrzostw świata w piłce nożnej 1974 w RFN, pomiędzy reprezentacją Polski a reprezentacją RFN. Spotkanie odbyło się 3 lipca 1974 na Waldstadion we Frankfurcie nad Menem.

Sytuacja w grupie

Przed tym meczem reprezentacje Polski i RFN wygrały swoje dotychczasowe spotkania w grupie 2. – ze Szwecją (Polska 1:0, RFN 4:2) oraz z Jugosławią (Polska 2:1, RFN 2:0). Ponieważ Niemcy mieli lepszy bilans bramek, by awansować do finału wystarczał im remis. Biało-Czerwoni musieli ten mecz wygrać.

Stan boiska

W dniu meczu nad Frankfurtem przeszła ulewa – padało jeszcze na krótko przed planowanym rozpoczęciem meczu. Służby porządkowe oraz straż pożarna podjęły próby ratowania sytuacji i usuwania wody z murawy. W ruch poszły walce, łopaty, taczki i pompy, jednak boiska nie udało się doprowadzić do normalnego stanu[1].

Organizatorzy rozważali zmianę terminu meczu, lecz z powodu napiętego harmonogramu ostatecznie zdecydowali o rozegraniu spotkania. Piłkarze zagrali na boisku, które praktycznie nie nadawało się do gry.[2]

Przebieg meczu

Austriacki sędzia Erich Linemayr rozpoczął mecz z 30-minutowym opóźnieniem. Około 10. minuty po pierwszym gwizdku doszło do nietypowej sytuacji: sędzia przerwał spotkanie w celu uczczenia minutą ciszy pamięci zmarłego 1 lipca 1974 prezydenta Argentyny, Juana Peróna.[3]

Z powodu złego stanu boiska zawodnikom obu drużyn grało się trudno, a sytuację pogarszały dalsze opady deszczu. Nasiąknięta wodą skórzana piłka zatrzymywała się w kałużach, uniemożliwiając stworzenie jakiejkolwiek składnej akcji. Piłkarze ślizgali się po boisku, biegając rozpryskiwali kałuże wody i błota.[4]

Takie warunki szkodziły obu drużynom, Polakom wytrącały ich najważniejsze atuty: szybkie rozgrywanie piłki oraz grę skrzydłami. Mimo to w pierwszej połowie przewaga w grze była po stronie reprezentacji Polski, która oddawała groźne strzały na bramkę Niemców. Były one jednak skutecznie bronione przez będącego w życiowej formie niemieckiego bramkarza, Seppa Maiera.

Po przerwie przewagę w grze uzyskali piłkarze RFN. W 53. minucie po faulu Jerzego Gorgonia na Berndzie Hölzenbeinie sędzia podyktował rzut karny dla Niemców. Do piłki podszedł Uli Hoeneß, jednak Jan Tomaszewski obronił jego strzał.[5] W 76. minucie padła decydująca dla losów spotkania bramka. Zdobył ją Gerd Müller, oddając mocny strzał po ziemi w polu karnym.

Mecz zakończył się zwycięstwem RFN 1:0. Niemcy awansowali do finału, w którym 7 lipca na Stadionie Olimpijskim w Monachium wygrali 2:1 z Holandią i zostali mistrzami świata. Dzień wcześniej, 6 lipca 1974, na tym samym monachijskim stadionie reprezentacja Polski wygrała 1:0 z obrońcą tytułu, Brazylią. Polacy zakończyli turniej na trzecim miejscu.

Przypisy

1. a b Rocznica słynnego „meczu na wodzie” Polska – RFN [data dostępu: 2015-07-03]
  2. Bitwa wodna [online], porta-polonica.de [dostęp 2024-06-16]  (pol.).
  3. Minuta ciszy dla generała [online], laczynaspilka.pl [dostęp 2024-06-16]  (pol.).