Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 1994
| |||
Data | 11–13 marca 1994 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Paryż | ||
Hala | Palais Omnisports de Paris-Bercy |
XXIII Halowe Mistrzostwa Europy odbyły się 11–13 marca 1994 w Paryżu w hali Palais Omnisports de Paris-Bercy.
30 maja 1992 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ w rezolucji nr. 757 podjęła decyzję o niedopuszczeniu zespołów reprezentujących Federalną Republikę Jugosławii do rywalizacji na arenie międzynarodowej z powodu wojny w Bośni i Hercegowinie[1]. W związku z powyższym sportowcy z Jugosławii zostali dopuszczeni do rywalizacji pod neutralną flagą jako „Niezależni Uczestnicy Europejscy” (Independent European Participants; IEP).
Klasyfikacja medalowa
Pozycja | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Rosja | 9 | 7 | 3 | 19 |
2. | Wielka Brytania | 5 | 0 | 2 | 7 |
3. | Niemcy | 4 | 4 | 3 | 11 |
4. | Francja | 2 | 2 | 7 | 11 |
5. | Bułgaria | 2 | 1 | 2 | 5 |
6. | Ukraina | 1 | 1 | 1 | 3 |
7. | Holandia | 1 | 0 | 1 | 2 |
7. | Portugalia | 1 | 0 | 1 | 2 |
9. | Białoruś | 1 | 0 | 0 | 1 |
9. | Włochy | 1 | 0 | 0 | 1 |
11. | Rumunia | 0 | 4 | 1 | 5 |
12. | Grecja | 0 | 2 | 1 | 3 |
13. | Austria | 0 | 1 | 1 | 2 |
14. | Chorwacja | 0 | 1 | 0 | 1 |
14. | Hiszpania | 0 | 1 | 0 | 1 |
14. | (IEP) Niezależni Uczestnicy Europejscy | 0 | 1 | 0 | 1 |
14. | Szwecja | 0 | 1 | 0 | 1 |
14. | Węgry | 0 | 1 | 0 | 1 |
19. | Polska | 0 | 0 | 3 | 3 |
20. | Islandia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Wyniki zawodów
Mężczyźni
Konkurencje biegowe
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
60 m | Colin Jackson Wielka Brytania | 6,49 ER | Alexandros Terzian Grecja | 6,51 | Michael Rosswess Wielka Brytania | 6,54 |
200 m | Daniel Sangouma Francja | 20,68 | Władysław Dołohodin Ukraina | 20,76 | George Panagiotopoulos Grecja | 20,99 |
400 m | Du’aine Ladejo Wielka Brytania | 46,53 | Michaił Wdowin Rosja | 46,56 | Rico Lieder Niemcy | 46,82 |
800 m | Andriej Łoginow Rosja | 1:46,38 | Luis Javier González Hiszpania | 1:46,69 | Ousmane Diarra Francja | 1:47,18 |
1500 m | David Strang Wielka Brytania | 3:44,57 | Branko Zorko Chorwacja | 3:44,64 | Abdelkader Chékhémani Francja | 3:44,65 |
3000 m | Kim-Lars Bauermeister Niemcy | 7:52,34 | Ovidiu Olteanu Rumunia | 7:52,37 | Rod Finch Wielka Brytania | 7:53,99 |
60 m ppł | Colin Jackson Wielka Brytania | 7,41 | Gheorghe Boroi Rumunia | 7,57 | Mike Fenner Niemcy | 7,58 |
chód na 5000 m | Michaił Szczennikow Rosja | 18:34,32 | Ronald Weigel Niemcy | 18:40,32 | Denis Langlois Francja | 18:43,20 |
Konkurencje techniczne
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
skok wzwyż | Dalton Grant Wielka Brytania | 2,37 | Jean-Charles Gicquel Francja | 2,35 | Wolf-Hendrik Beyer Niemcy | 2,33 |
skok o tyczce | Piotr Boczkariew Rosja | 5,90 CR | Jean Galfione Francja | 5,80 | Igor Trandienkow Rosja | 5,75 |
skok w dal | Dietmar Haaf Niemcy | 8,15 | Konstantinos Koukodimos Grecja | 8,09 | Bogdan Tudor Rumunia | 8,07 |
trójskok | Leonid Wołoszyn Rosja | 17,44 | Denis Kapustin Rosja | 17,35 | Wasilij Sokow Rosja | 17,31 |
pchnięcie kulą | Ołeksandr Bahacz Ukraina | 20,66 | Dragan Perić (IEP) Niezależni Uczestnicy Europejscy | 20,55 | Petur Gudmundsson Islandia | 20,04 |
siedmiobój | Christian Plaziat Francja | 6268 | Henrik Dagård Szwecja | 6119 | Alain Blondel Francja | 6084 |
Kobiety
Konkurencje biegowe
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
60 m | Nelli Fiere-Cooman Holandia | 7,17 | Melanie Paschke Niemcy | 7,19 | Patricia Girard Francja | 7,19 |
200 m | Galina Malczugina Rosja | 22,41 | Silke Knoll Niemcy | 22,91 | Jacqueline Poelman Holandia | 23,43 |
400 m | Swietłana Gonczarienko Rosja | 51,62 | Tatjana Aleksiejewa Rosja | 51,77 | Viviane Dorsile Francja | 51,92 |
800 m | Natalla Duchnowa Białoruś | 2:00,42 | Ella Kovacs Rumunia | 2:00,49 | Carla Sacramento Portugalia | 2:01,12 |
1500 m | Jekatierina Podkopajewa Rosja | 4:06,46 | Ludmiła Rogaczowa Rosja | 4:06,60 | Małgorzata Rydz Polska | 4:06,98 |
3000 m | Fernanda Ribeiro Portugalia | 8:50,47 | Margareta Keszeg Rumunia | 8:55,61 | Anna Brzezińska Polska | 8:56,90 |
60 m ppł | Jordanka Donkowa Bułgaria | 7,85 | Ewa Sokołowa Rosja | 7,89 | Anne Piquereau Francja | 7,91 |
chód na 3000 m | Annarita Sidoti Włochy | 11:54,32 | Beate Gummelt Niemcy | 11:56,01 | Jelena Arszincewa Rosja | 11:57,48 |
Konkurencje techniczne
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
skok wzwyż | Stefka Kostadinowa Bułgaria | 1,98 | Desisława Aleksandrowa Bułgaria | 1,96 | Sigrid Kirchmann Austria | 1,96 |
skok w dal | Heike Drechsler Niemcy | 7,06 | Ludmila Ninowa Austria | 6,78 | Inesa Kraweć Ukraina | 6,72 |
trójskok | Inna Łasowska Rosja | 14,88 CR | Anna Biriukowa Rosja | 14,72 | Sofija Bożanowa Bułgaria | 14,52 |
pchnięcie kulą | Astrid Kumbernuss Niemcy | 19,44 | Łarisa Pieleszenko Rosja | 19,16 | Swetła Mitkowa Bułgaria | 19,09 |
pięciobój | Łarisa Turczinska Rosja | 4801 CR | Rita Ináncsi Węgry | 4775 | Urszula Włodarczyk Polska | 4668 |
Występy Polaków
- Osobny artykuł: Polska na Halowych Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce 1994.
Objaśnienia skrótów
- CR – rekord mistrzostw Europy
Przypisy
- ↑ Resolution 757 (1992) Adopted by the Security Council at its 3082nd meeting, on 30 May 1992. refworld.org. [dostęp 2016-06-18]. (ang.).
Bibliografia
- 23rd Indoor European Athletics Championships 1994 Paris France. [dostęp 2012-06-14]. (ang.).
- p
- d
- e
Europejskie igrzyska halowe | |
---|---|
Halowe mistrzostwa Europy |
|