Roing under Sommer-OL 1956
Roing var med på det olympiske programmet for tolvte gang under OL 1956 i Melbourne. Det ble konkurrert i sju roøvelser, alle for menn. Konkurransene ble gjennomført mellom 23. og 27. november og USA ble beste nasjon med tre gullmedaljer foran Sovjetunionen med to.
Medaljer
Roing under Sommer-OL 1956 – Melbourne | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | USA (USA) | 3 | 2 | 1 | 6 |
2. | Sovjetunionen (URS) | 2 | 1 | 1 | 4 |
3. | Canada (CAN) | 1 | 1 | 0 | 2 |
4. | Italia (ITA) | 1 | 0 | 0 | 1 |
5. | Australia (AUS) | 0 | 1 | 2 | 3 |
6. | Det forente Tyskland (EUA) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Sverige (SWE) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
8. | Finland (FIN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Frankrike (FRA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Østerrike (AUT) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt | 7 | 7 | 7 | 21 |
Menn
Singelsculler
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Vjatsjeslav Ivanov | URS | 8:02.5 |
2. | Stuart Mackenzie | AUS | 8:07.7 |
3. | John Kelly, Jr. | USA | 8:11.8 |
4. | Teodor Kocerka | POL | 8:12.9 |
5. | James Hill | NZL | |
Perica Vlašić | YUG | ||
7 | Klaus von Fersen | EUA | |
Stefano Martinoli | ITA |
Dobbeltsculler
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Aleksandr Berkoetov Jurij Tjukalov | URS | 7:24.0 |
2. | Bernard Costello James Gardiner | USA | 7:32.2 |
3. | Murray Riley Mervyn Wood | AUS | 7:37.4 |
4. | Thomas Schneider Kurt Hipper | EUA | 7:41.7 |
5. | Sidney Rand William Rand | GBR | |
Miguel Seijas Pablo Carvalho | URU | ||
7 | Albert Krajmer František Reich | TCH | |
Fernand Steenacker Henri Steenacker | BEL |
Toer uten styrmann
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | James Fifer Duvall Hecht | USA | 7:55.4 |
2. | Igor Boeldakov Viktor Ivanov | URS | 8:03.9 |
3. | Josef Kloimstein Alfred Sageder | AUT | 8:11.6 |
4. | Peter Adrian Raper Maurice Grace | AUS | 8:22.2 |
5. | Reginald Douglas Robert Parker | NZL | |
Helmut Sauermilch Claus Hess | EUA | ||
7 | Finn Pedersen Kjeld Østrøm | DEN | |
Alvaro Bianchi Maurizio Clerici | ITA |
Toer med styrmann
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Arthur Ayrault Conn Findlay Armin Kurt Seiffert (styrmann) | USA | 8:26.1 |
2. | Karl-Heinrich von Groddeck Horst Arndt Rainer Borkowsky (styrmann) | EUA | 8:29.2 |
3. | Igor Jemtsjuk Georgij Zjilin Vladimir Petrov (styrmann) | URS | 8:31.0 |
4. | Henryk Jagodziński Zbigniew Schwarzer Berthold Mainka (styrmann) | POL | 8:31.5 |
5. | Livien Ven Antoine Ven Jacques van Thillo (styrmann) | BEL | |
Robert Bruce Duncan Bruce Donald Dickson John Cockbill (styrmann) | AUS | ||
7 | Josef Kloimstein Alfred Sageder Franz König (styrmann) | AUT | |
Juan Carmona Kopp Jorge Contreras Valck Eusebio Ojeda Monje (styrmann) | CHI |
Firer uten styrmann
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Archibald MacKinnon Lorne Loomer Walter D'Hondt Donald Arnold | CAN | 7:08.8 |
2. | John Welchli John McKinlay Arthur McKinlay James McIntosh | USA | 7:18.4 |
3. | René Guissart Yves Delacour Gaston Mercier Guy Guillabert | FRA | 7:20.9 |
4. | Giuseppe Moioli Attilio Cantoni Giovanni Zucchi Abbondio Marcelli | ITA | 7:22.5 |
5. | Leonid Sacharov Aleksandr Sjeff Nikolaj Karasjev Igor Ivanov | URS | |
Wilhelm Montag Horst Stobbe Günther Kaschlun Manfred Fitze | EUA | ||
7 | John Harrison Peter Evatt Geoffrey Williamson David Anderson | AUS | |
Kazimierz Błasiński Szczepan Grajczyk Zbigniew Paradowski Marian Nietupski | POL |
Firer med styrmann
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Alberto Winkler Romano Sgheiz Angelo Vanzin Franco Trincavelli Ivo Stefanoni (styrmann) | ITA | 7:19.4 |
2. | Olof Larsson Gösta Eriksson Ivar Aronsson Evert Gunnarsson Bertil Göransson (styrmann) | SWE | 7:22.4 |
3. | Kauko Hänninen Reino Poutanen Veli Lehtelä Toimi Pitkänen Matti Niemi (styrmann) | FIN | 7:30.9 |
4. | Gordon Cowey Kevin McMahon Reginald Libbis Ian Allen John Jenkinson (styrmann) | AUS | 7:31.1 |
5. | Elo Tostenæs Mogens Frederik Sørensen Børge Hansen Tage Henning Grøndahl John Wilhelmsen (styrmann) | DEN | |
Andrej Archipov Joeri Popov Valentin Zanin Jaroslav Tsjerstwij Anatoli Fetissov (styrmann) | URS | ||
7 | James Michael Wynne Douglas Laird Turner James Arthur McMullen Ronald Edmond Cardwell Edward Anthony Masterson (styrmann) | USA | |
Peter Lucas Ray Laurent Donald Leslie Gemmell Allan Ray Tong Colin Gordon Johnstone (styrmann) | NZL |
Åtter
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Thomas Charlton David Wight John Cooke Donald Beer Caldwell Esselstyn Charles Grimes Richard Wailes Robert Morey William Becklean (styrmann) | USA | 6:35.2 |
2. | Philip Kueber Richard McClure Robert Wilson David Helliwell Donald Pretty William McKerlich Douglas McDonald Lawrence West Carlton Ogawa (styrmann) | CAN | 6:37.1 |
3. | Michael Aikman David Boykett Angus Benfield James Howden Garth Manton Walter Howell Adrian Monger Brian Doyle Harold Hewitt (styrmann) | AUS | 6:39.2 |
4. | Olof Larsson Lennart Andersson Kjell Hansson Rune Ivar Andersson Sture Lennart Hanson Gösta Eriksson Ivar Aronsson Sven Gunnarsson Bertil Göransson (styrmann) | SWE | 6:48.1 |
5. | Josef Věntus Eduard Antoch Ctibor Reiskup Jan Švéda Josef Švec Zdeněk Žára Jan Jindra Stanislav Lusk Miroslav Koranda (styrmann) | TCH | |
Ernest Verbin Boris Fjedorov Slava Amiragov Leonid Gissen Jevgeni Samsonov Anatoli Antonov Georgi Goesjtsjenko Vladimir Krjoekov Vladimir Pietrov (styrmann) | URS | ||
7 | Antonio Amato Salvatore Nuvoli Cosimo Teodoro Campiato Livio Tesconi Antonio Casuar Gian Carlo Casalini Sergio Tagliapietra Arrigo Menicocci Vincenzo Rubolotta (styrmann) | ITA | |
Yozo Iwasaki Yasukuni Watanabe Sadahiro Sunaga Yoshiki Hiki Takashi Imamura Yasuhiko Takeda Masao Hara Junichi Kato Toshiji Eda (styrmann) | JPN |
Eksterne lenker
- Resultater og profilside Arkivert 18. desember 2009 hos Wayback Machine. på sports-reference.com
Autoritetsdata