NM i friidrett 1976
NM i friidrett 1976 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Vertsby | Askim | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Askim | ||
Dato | 13.–15. august |
Norgesmesterskapet i friidrett 1976 bestod av flere arrangementer som i 1976 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert i Askim Idrettspark i Askim 13.–15. august. Arrangør var Askim IF.[1][2] Kongepokalvinnere var Leif Roar Falkum og Grete Waitz.[3]
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1976 – Ørsta 7. mars
- 25 km landeveisløp – Hol 15. mai
- Maraton – Tromsø 5. september
- NM i mangekamp 1976 – Gjøvik 18.–19. september
- Stafetter – Oslo 18.–19. september
- Terrengløp – Bryne 24. april (kort løype) og Lalm 10. oktober (lang løype)
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Turid Bjørkli | Hamar IL | 11.9 |
02 | Mona Evjen | IL i BUL | 11.9 |
03 | Ann Synnøv Moen | IL i BUL | 12.3 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mona Evjen | IL i BUL | 24.9 |
02 | Turid Bjørkli | Hamar IL | 25.0 |
03 | Ann Synnøv Moen | IL i BUL | 25.9 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hanne Keth Qvale | Sandnes | 56.3 |
02 | Anne Karine Storsveen | IL i BUL | 57.0 |
03 | Annlaug Drange | Fana IL | 57.2 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Waitz | SK Vidar | 2:07.1 |
02 | Siri Bjelland | Fana IL | 2:08.5 |
03 | May Britt Stange | Haugesund IL | 2:09.0 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Waitz | SK Vidar | 4:09.5 |
02 | Oddrun Mosling | Frosta IL | 4:29.7 |
03 | Heidi Vien | Raufoss IL | 4:29.9 |
3000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mona Kleppe | Eidsvåg | 9:36.2 |
02 | Oddrun Mosling | Frosta IL | 9:38.6 |
03 | Heidi Vien | Raufoss IL | 9:44.4 |
4 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Waitz | SK Vidar | 13:08 |
02 | Mona Kleppe | Eidsvåg | 14:05 |
03 | Oddrun Mosling | Frosta IL | 14:17 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Waitz | SK Vidar | 36:32 |
02 | Ingrid Christensen | SK Freidig | 36:46 |
03 | Torild Jensen | Nydalen | 38:26 |
100 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Karine Storsveen | IL i BUL | 14.2 |
02 | Heidi Benserud | Horten | 14.4 |
03 | Grete Gundersen | Kragerø | 14.6 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Hemstad | Fredrikstad IF | 63.6 |
02 | Rikke Iversen | Urædd | 65.5 |
03 | Sissel Vien | Raufoss IL | 66.5 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Torill Selvik Ann Synnøv Moen Mona Evjen Anne Karine Storsveen | IL i BUL | 47.5 |
02 | Ann Kristin Kvamme Karen Elisabeth Olavsen Turid Bjørkli Kari Simensen | Hamar IL | 48.4 |
03 | Elin Myhrvold Eva Seim Annlaug Drange Ina Garvik | Fana IL | 48.7 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Connie Folkestad Trine Eilertsen Liv Kristin Meland Else Karin Systad | Eidsvåg | 3:48.7 |
02 | Astrid Brun Mona Evjen Ann Synnøv Moen Anne Karine Storsveen | IL i BUL | 3:48.8 |
03 | Annlaug Drange Sissel Grottenberg Ina Garvik Siri Bjelland | Fana IL | 3:49.1 |
3 x 800 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gro Reinhardt Heidi Vien Aud Sugar | IL Tyrving | 6:37.6 |
02 | Annlaug Drange Sissel Grottenberg Siri Bjelland | Fana IL | 6:39.0 |
03 | Siri Berg Marit Risan Karin Bonde | Ranheim IL | 6:43.4 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Elin Myhrvold Eva Seim Annlaug Drange Siri Bjelland | Fana IL | 2:13.4 |
02 | Torill Selvik Ann Synnøv Moen Mona Evjen Anne Karine Storsveen | IL i BUL | 2:14.1 |
03 | Karin Marthinussen Liv Kristin Meland Trine Eilertsen Else Karin Systad | Eidsvåg | 2:19.0 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Astrid Tveit | Lillehammer IF | 1.80 |
02 | Hilde Marie Mørk | Kråkstad | 1.72 |
03 | Tone Harby | Hamar IL | 1.69 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Heidi Benserud | Horten | 5.79 |
02 | Solveig Moen | IL i BUL | 5.78 |
03 | Bodil Alund | Snertkameratene | 5.57 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Anne Gro Harby | IL i BUL | 50.18 |
02 | Elisabeth Dubowski | Bamse | 45.28 |
03 | Inger Lise Ramton | Nesodden | 44.88 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Gunhild Hagen | IL i BUL | 44.82 |
02 | Ann-Kristin Granrud | Yrjar | 43.48 |
03 | Ingerid Qvale | Hvam | 42.90 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Cecil Tidemand-Hansen | Elverum | 14.67 |
02 | Eva Fodor Rønning | Heimdal IF | 13.59 |
03 | Inger Holter | IL i BUL | 13.20 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Audun Garshol | IL i BUL | 10.5 |
02 | Johnny Haugen | IL i BUL | 10.6 |
03 | Knut Marius Stokke | IF Ready | 10.8 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Audun Garshol | IL i BUL | 22.7 |
02 | Knut Marius Stokke | IF Ready | 22.7 |
03 | Widar Bråthen | Askim IF | 22.8 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Stein Are Agledal | Sandefjord TIF | 48.7 |
02 | Jan Torgersen | IF Hellas | 48.9 |
03 | Odd Evensen | Urædd | 49.2 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thor Smith | Tønsberg-Kameratene | 1:51.8 |
02 | Per Øystein Saksvik | Ranheim IL | 1:51.8 |
03 | Ove Lillebekk | IK Tjalve | 1:52.7 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Lars Martin Kaupang | Larvik Turn | 3:45.8 |
02 | Thor Høydahl | Leknes & Omegn | 3:47.0 |
03 | Erik Mathisen | IL Gular | 3:47.2 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Knut Kvalheim | IK Tjalve | 13:41.4 |
02 | Knut Børø | Strindheim IL | 13:42.4 |
03 | Arne Kvalheim | IK Tjalve | 13:59.0 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Knut Kvalheim | IK Tjalve | 28:53.6 |
02 | Knut Børø | Strindheim IL | 29:10.8 |
03 | Arne Risa | IL Gular | 29:55.6 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thorbjørn Larsen | Stålkameratene | 1:19:04 |
02 | Henry Olsen | IL i BUL Tromsø | 1:19:34 |
03 | Kjell Botten | Urædd | 1:19:47 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Henry Olsen | IL i BUL Tromsø | 2:20:33 |
02 | Bent Natvig | Kamp-Vestheim | 2:23:12 |
03 | Thorbjørn Larsen | Stålkameratene | 2:35:59 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Knut Kvalheim | IK Tjalve | 30:58 |
02 | Øyvind Dahl | IL i BUL | 31:10 |
03 | Per Haga | IK Tjalve | 31:15 |
20 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Øyvind Dahl | IL i BUL | 1:03:46 |
02 | Jan Fjærestad | Fana IL | 1:03:51 |
03 | Knut Kvalheim | IK Tjalve | 1:04:12 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Håkon Fimland | IL Gular | 14.5 |
02 | Einar Hernes | Grand | 14.8 |
03 | Vidar Aardal | Nøtterøy | 14.9 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Harald Gjengedal | Fjellhug/Vereide | 52.7 |
02 | Jan Torgersen | IF Hellas | 53.4 |
03 | Geir Hamre | Skjalg IL | 53.5 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sverre Sørnes | IL Gular | 8:47.2 |
02 | Steinar Gressløs | Sarpsborg | 8:51.2 |
03 | Arne Risa | IL Gular | 8:51.4 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Øyvind Røst Terje Hellesylt Audun Garshol Johnny Haugen | IL i BUL | 41.2 |
02 | Nils Petter Guldseth Olav Sivertsen Elias Skotvoll Oddmund Raanes | Ranheim IL | 42.3 |
03 | Ragnar Moland Ola Eiken Egil Eiken Odd Evensen | Urædd | 42.6 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Svein Kolsrud Ove Lillebæk Åge Galgerud Stein Are Agledal | IK Tjalve | 3:16.8 |
02 | Hans Gunnar Steinbakken Terje Hoffmann Øyvind Røst Jan A. Larsen | IL i BUL | 3:19.0 |
03 | Sverre Tysland Peter Nørgaard Leif Næss Knut Marius Stokke | IF Ready | 3:19.4 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thor Høydahl Sverre Sørnes Anfin Rosendahl Erik Mathiesen | IL Gular | 15:29.4 |
02 | Reidar Borge Atle Fosse Arne Rikstad Jostein Blenes | IL Gular 2 | 15:30.6 |
03 | Kjell Leira Roger Øye Stig Roar Husby Ivar Egeberg | IL i BUL | 15:31.4 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Geir Åsgården Egil Eiken Ola Eiken Odd Evensen | Urædd | 1:57.5 |
02 | Steffen Tangstad Ole Hagen Sven Johan Svensen Thor Smith | Tønsberg-Kam | 1:57.9 |
03 | Henrik Gjertsen Knut Stokke Sverre Tysland Leif Næss | IF Ready | 1:58.0 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Leif Roar Falkum | IK Tjalve | 2.19 |
02 | Terje Totland | Eikanger | 2.17 |
03 | Jan T. Anthonisen | Aurskog-Høland | 2.06 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kristen Fløgstad | Kristiansand IF | 7.41 |
02 | Arild Bredholt | Rakkestad | 7.22 |
03 | Johnny Haugen | IL i BUL | 7.22 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Wilhelm Sorteberg | Kamp-Vestheim | 4.70 |
02 | Reidar Aarskog | IL i BUL | 4.60 |
03 | Svein Ruud | SK Vidar | 4.50 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kristen Fløgstad | Kristiansand IF | 15.90 |
02 | Sigurd Langeland | IL Høyang | 15.54 |
03 | Oddvin Moland | Vestar | 15.24 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Terje Thorslund | Nittedal IL | 81.74 |
02 | Harald Lorentzen | SK Freidig | 78.34 |
03 | Knut Hjeltnes | IL Gular | 77.86 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Knut Hjeltnes | IL Gular | 62.16 |
02 | Øystein Bjørbæk | Førde | 53.68 |
03 | Iver Hole | IK Tjalve | 53.16 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Knut Hjeltnes | IL Gular | 18.48 |
02 | Bjørn Bang Andersen | IL i BUL | 17.76 |
03 | Svein Austenå | Kristiansand IF | 16.60 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Arild Busterud | Løten | 63.74 |
02 | Arne Lothe | IL Gular | 63.46 |
03 | Jostein Aukland | Florø | 62.52 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.
- Einar Munthe-Kaas (red.) Sportsboken 1976, s. 274-76. Dreyer Bok. ISBN 82-7096-236-5.