2000-es rövid pályás úszó-világbajnokság
Rövid pályás úszó-világbajnokság (2000) | |||
Adatok | |||
Ország | Görögország | ||
Rendező város | Athén | ||
Dátum | március 16.–19. | ||
|
A 2000-es rövid pályás úszó-világbajnokságot március 16. és március 19. között rendezték Athénben. A vb-n 40 versenyszámban avattak világbajnokot.
Éremtáblázat
Hely | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1. | Egyesült Államok | 9 | 8 | 8 | 25 |
2. | Svédország | 7 | 3 | 1 | 11 |
3. | Németország | 5 | 6 | 2 | 13 |
4. | Egyesült Királyság | 4 | 4 | 5 | 13 |
5. | Dél-afrikai Köztársaság | 2 | 4 | 0 | 6 |
6. | Ukrajna | 2 | 2 | 3 | 7 |
7. | Kína | 2 | 2 | 2 | 6 |
8. | Finnország | 2 | 1 | 0 | 3 |
9. | Oroszország | 2 | 0 | 5 | 7 |
10. | Szlovákia | 1 | 2 | 1 | 4 |
11. | Ausztrália | 1 | 0 | 3 | 4 |
12. | Horvátország | 1 | 0 | 0 | 1 |
Dánia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Magyarország | 1 | 0 | 0 | 1 | |
15. | Kanada | 0 | 4 | 1 | 5 |
16. | Lengyelország | 0 | 2 | 1 | 3 |
17. | Olaszország | 0 | 1 | 2 | 3 |
18. | Kuba | 0 | 1 | 1 | 2 |
19. | Fehéroroszország | 0 | 0 | 1 | 1 |
Izrael | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Szlovénia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Svájc | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Törökország | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 40 | 40 | 40 | 120 |
Eredmények
- WR = világrekord (World Record)
- CR = világbajnoki rekord (világbajnokságokon elért eddigi legjobb eredmény) (Championship Record)
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m-es gyorsúszás | Mark Foster Egyesült Királyság | 21,58 | Brendon Dedekind Dél-afrikai Köztársaság | 21,62 | Stefan Nystrand Svédország | 21,80 |
100 m-es gyorsúszás | Lars Frölander Svédország | 46,80 | Stefan Nystrand Svédország | 47,73 | Scott Tucker Egyesült Államok | 47,82 |
200 m-es gyorsúszás | Szabados Béla Magyarország | 1:45,27 | Massimiliano Rosolino Olaszország | 1:45,63 | Chad Carvin Egyesült Államok | 1:45,79 |
400 m-es gyorsúszás | Chad Carvin Egyesült Államok | 3:41,13 | Paul Palmer Egyesült Királyság | 3:42,70 | Massimiliano Rosolino Olaszország | 3:43,68 |
1500 m-es gyorsúszás | Jörg Hoffmann Németország | 14:47,57 | Igor Chervynskyi Ukrajna | 14:48,20 | Chad Carvin Egyesült Államok | 14:51,23 |
50 m-es hátúszás | Neil Walker Egyesült Államok | 23,99 | Lenny Krayzelburg Egyesült Államok | 24,24 | Rodolfo Falcón Kuba | 24,32 |
100 m-es hátúszás | Neil Walker Egyesült Államok | 50,75 WR | Rodolfo Falcón Kuba | 52,87 | Derya Büyükuncu Törökország | 52,88 |
200 m-es hátúszás | Gordan Kožulj Horvátország | 1:53,31 | Brad Bridgewater Egyesült Államok | 1:53,87 | Volodymyr Nikolaychuk Ukrajna | 1:55,33 |
50 m-es mellúszás | Mark Warnecke Németország | 27,22 | Brendon Dedekind Dél-afrikai Köztársaság | 27,27 | Oleg Lisogor Ukrajna | 27,30 |
100 m-es mellúszás | Roman Sloudnov Oroszország | 58,57 | Zhu Yi Kína | 59,99 | Roman Ivanovsky Oroszország | 1:00,05 |
200 m-es mellúszás | Roman Sloudnov Oroszország | 2:07,59 WR | Terence Parkin Dél-afrikai Köztársaság | 2:07,91 | Andrei Ivanov Oroszország | 2:09,90 |
50 m-es pillangóúszás | Mark Foster Egyesült Királyság | 23,30 | Neil Walker Egyesült Államok | 23,46 | Muhammad Sabir Egyesült Államok | 23,56 |
100 m-es pillangóúszás | Lars Frölander Svédország | 50,44 WR | James Hickman Egyesült Királyság | 51,53 | Denys Sylantyev Ukrajna | 51,84 |
200 m-es pillangóúszás | James Hickman Egyesült Királyság | 1:53,57 | Shamek Pietucha Kanada | 1:54,27 | Anatoly Polyakov Oroszország | 1:54,47 |
100 m-es vegyes úszás | Neil Walker Egyesült Államok | 52,79 WR | Jani Sievinen Finnország | 54,08 | James Hickman Egyesült Királyság | 54,38 |
200 m-es vegyes úszás | Jani Sievinen Finnország | 1:56,27 | James Hickman Egyesült Királyság | 1:56,86 | Massimiliano Rosolino Olaszország | 1:58,05 |
400 m-es vegyes úszás | Jani Sievinen Finnország | 4:09,54 | Terence Parkin Dél-afrikai Köztársaság | 4:10,56 | Michael Halika Izrael | 4:10,90 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | Svédország Johan Nyström Lars Frölander Mattias Ohlin Stefan Nystrand | 3:09,57 WR | Egyesült Államok Scott Tucker Josh Davis Muhammad Sabir Neil Walker | 3:10,98 | Németország Mitja Zastrow Stefan Herbst Christian Tröger Stephan Kunzelmann | 3:13,69 |
4 × 200 m-es gyorsváltó | Egyesült Államok Josh Davis Neil Walker Scott Tucker Chad Carvin | 7:01,33 WR | Egyesült Királyság Edward Sinclair Marc Spackman Paul Palmer James Salter | 7:03,06 | Oroszország Denis Pimankov Anatoly Polyakov Dmitri Chernychev Andrey Kapralov | 7:05,24 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | Egyesült Államok Lenny Krayzelburg Jarrod Marrs Neil Walker Scott Tucker | 3:30,03 | Németország Sebastian Halgasch Björn Nowakowski Thomas Rupprath Stefan Herbst | 3:31,77 | Egyesült Királyság Neil Willey Darren Mew James Hickman Paul Belk | 3:32,08 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m-es gyorsúszás | Therese Alshammar Svédország | 23,59 WR | Sandra Völker Németország | 24,77 | Alison Sheppard Egyesült Királyság | 24,80 |
100 m-es gyorsúszás | Therese Alshammar Svédország | 52,17 WR | Jenny Thompson Egyesült Államok | 53,14 | Martina Moravcová Szlovákia | 53,88 |
200 m-es gyorsúszás | Yang Yu Kína | 1:56,06 | Martina Moravcová Szlovákia | 1:56,46 | Natalya Baranovskaya Fehéroroszország | 1:57,54 |
400 m-es gyorsúszás | Lindsay Benko Egyesült Államok | 4:02,44 | Jana Klocskova Ukrajna | 4:04,39 | Chen Hua Kína | 4:06,63 |
800 m-es gyorsúszás | Chen Hua Kína | 8:17,03 | Brooke Bennett Egyesült Államok | 8:19,66 | Flavia Rigamonti Svájc | 8:21,57 |
50 m-es hátúszás | Antje Buschschulte Németország | 27,90 | Marylyn Chiang Kanada | 28,03 | Kellie McMillan Ausztrália | 28,06 |
100 m-es hátúszás | Sandra Völker Németország | 58,66 | Marylyn Chiang Kanada | 59,33 | Antje Buschschulte Németország | 59,37 |
200 m-es hátúszás | Antje Buschschulte Németország | 2:07,29 | Clementine Stoney Ausztrália | 2:08,64 | Lindsay Benko Egyesült Államok | 2:08,85 |
50 m-es mellúszás | Sarah Poewe Dél-afrikai Köztársaság | 30,66 | Hao Ping Kína | 31,22 | Tara Kirk Egyesült Államok | 31,47 |
100 m-es mellúszás | Sarah Poewe Dél-afrikai Köztársaság | 1:06,21 | Alicja Pęczak Lengyelország | 1:07,69 | Yelena Bogomazova Oroszország | 1:08,27 |
200 m-es mellúszás | Rebecca Brown Ausztrália | 2:23,41 | Alicja Pęczak Lengyelország | 2:24,24 | Brooke Hanson Ausztrália | 2:25,30 |
50 m-es pillangóúszás | Jenny Thompson Egyesült Államok | 26,13 | Anna-Karin Kammerling Svédország | 26,16 | Nicola Jackson Egyesült Királyság | 26,85 |
100 m-es pillangóúszás | Jenny Thompson Egyesült Államok | 57,67 | Johanna Sjöberg Svédország | 57,96 | Karen Campbell Egyesült Államok | 58,86 |
200 m-es pillangóúszás | Mette Jacobsen Dánia | 2:08,10 | Katrin Jaeke Németország | 2:09,42 | Otylia Jędrzejczak Lengyelország | 2:09,61 |
100 m-es vegyes úszás | Martina Moravcová Szlovákia | 59,71 | Marianne Limpert Kanada | 1:02,00 | Alenka Kejžar Szlovénia | 1:02,24 |
200 m-es vegyes úszás | Jana Klocskova Ukrajna | 2:08,97 | Martina Moravcová Szlovákia | 2:08,98 | Marianne Limpert Kanada | 2:12,68 |
400 m-es vegyes úszás | Jana Klocskova Ukrajna | 4:32,45 | Nicole Hetzer Németország | 4:37,92 | Katie Jo Yevak Egyesült Államok | 4:38,80 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | Svédország Louise Jöhncke Therese Alshammar Anna-Karin Kammerling Johanna Sjöberg | 3:35,54 | Németország Katrin Meißner Antje Buschschulte Britta Steffen Sandra Völker | 3:37,31 | Egyesült Királyság Alison Sheppard Claire Huddart Karen Legg Karen Pickering | 3:37,93 |
4 × 200 m-es gyorsváltó | Egyesült Királyság Claire Huddart Nicola Jackson Karen Legg Karen Pickering | 7:49,11 WR | Egyesült Államok Lindsay Benko Brooke Bennett Tammie Stone Jenny Thompson | 7:50,59 | Kína Sun Dan Yang Lina Li Jin Yang Yu | 7:52,70 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | Svédország Therese Alshammar Emma Igelström Johanna Sjöberg Anna-Karin Kammerling | 3:59,53 | Németország Sandra Völker Janne Schäfer Katrin Jäke Katrin Meißner | 4:01,47 | Egyesült Államok Jamie Reid Anita Nall Jenny Thompson Tammie Stone | 4:02,51 |
Források
- Fina World Swimming Championships (25 m) (pdf). fina.org. (Hozzáférés: 2013. június 25.)[halott link]
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap