Legjobb eredmény4. hely (1980)

Az infobox utoljára frissítve: 2015. augusztus 9.

Az észak-koreai labdarúgó-válogatott (hangul: 조선민주주의인민공화국 축구 국가대표팀Csoszon Mindzsudzsui Inmin Konghvaguk Cshukku Kukkadephjotimhandzsa: 朝鮮民主主義人民共和國 蹴球 國家代表팀, RR: Joseon Minjuju-ui Inmin Gonghwaguk Chukku Gukgadaepyotim?) a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság csapata, amelyet az Észak-koreai labdarúgó-szövetség irányít.

Története

Az Észak-koreai labdarúgó-szövetség 1945-ben alapították. 1954-től az AFC, 1958-tól a tagjai lettek. Az észak-koreai labdarúgó-válogatott első mérkőzését 1956. október 7-én játszotta a Kínai Népköztársaság csapata ellen, amelyet 1–0-ra megnyertek. A világbajnokság selejtezőiben először 1966-ban indultak. A selejtezőkben Dél-Afrikát kizárták, Dél-Korea pedig visszalépett. Ausztrália ellen hazai pályán 6–1-es, idegenben 3–1-es győzelmet értek el, amivel kijutottak történetük első világbajnokságára.

1966-os labdarúgó-világbajnokság

A Szovjetunió ellen mutatkoztak be és 3–0 arányban vereséget szenvedtek. A második mérkőzésükön Chile ellen 1–1-es döntetlent értek el, az észak-koreaiak gólját Pak Szungdzsin szerezte. A Middlesbrough otthonában, az Ayresome Parkban Pak Tuik góljával 1–0-ra megverték Olaszországot az utolsó csoportmérkőzésen, így első ázsiai válogatottként továbbjutottak a csoportból. A legjobb nyolc között a legendás Eusébio négy gólja jelentette azt, hogy a Portugália elleni mérkőzésüket 3–0-ás vezetésről 5–3-ra elvesztették.

1970 és 2000 közötti időszak

Az 1970-es világbajnokság selejtezőitől visszaléptek, az 1974-es tornára pedig nem jutottak ki. 1976-ban részt vettek a nyári olimpiai játékokon. A csoportkörből második helyen jutottak tovább (Kanadát legyőzték 3–1-re, a Szovjetuniótól 3–0-ra kikaptak), viszont a negyeddöntőben 5–0-ás vereséget szenvedett a későbbi ezüstérmes Lengyelországtól. 1980-ban történetük során először szerepeltek az Ázsia-kupán, ahol végül a negyedik helyet szerezték meg. Ezt követően az 1992-es Ázsia-kupára sikerült kijutniuk, ahol nem jutottak tovább a csoportkörből. 1982 és 1994 között nem sikerült kijutniuk egyetlen világbajnokságra sem, az 1998-as és a 2002-es világbajnokság selejtezőiben pedig nem indultak. A 2006-os világbajnokság selejtezőiben bejutottak a harmadik fordulóba, de ott a hat mérkőzésből mindössze egyet tudtak megnyerni, így végül Japán, Irán és Bahrein mögött a negyedik helyen zártak a csoportban.

2010-es labdarúgó-világbajnokság

A 2010-es vb-selejtezője már sokkal jobban alakult az ország válogatottjának, hiszen számukra kedvező csoportba kerültek, viszont megkapták az örök rivális Dél-Koreát, ettől függetlenül az északiak parádésan szerepeltek, hiszen oda-vissza legyőzték Jordániát, Türkmenisztán ellen 1 győzelem és 1 döntetlen a mérleg, déli szomszédjuk ellen két döntetlen jött össze, végül mindkét Korea kijutott a vb-re azonos pontszámmal, a csoportkört a Dél-koreaiak nyerték jobb gólkülönbségüknek köszönhetően.

A Cshollima a dél-afrikai vb csoportkörének sorsolását követően Brazíliával, Elefántcsontparttal és Portugáliával a G csoportba kerültek. Az első mérkőzésen Brazília ellen 2–1-re kaptak ki, Csi Junnam révén a 89. percben sikerült a szépítés. A második találkozón Portugália ellen 7–0-ás vereséget szenvedtek, ezzel biztossá vált Észak-Korea kiesése a világbajnokságról, az utolsó mérkőzésen Elefántcsontpart ellen 3–0-ás vereséget szenvedtek.

2010-es világbajnokság

# Poszt Név Születési idő és életkor Vál. Gól Klub Játszott Gól Sárga lap sárga lap2. sárga lapkiállítva kiállítva
1 K Ri Mjongguk 1986. szeptember 9. (23 évesen) 33 0 PRK Phenjan Városi Sportegyesület 2 0 0 0 0