Film onenaren Oscar Saria | Zuzendari onenaren Oscar Saria |
- Crash – Paul Haggis eta Cathy Schulman
- Brokeback Mountain – Diana Ossana eta James Schamus
- Capote – Caroline Baron, William Vince eta Michael Ohoven
- Good Night, and Good Luck – Grant Heslov
- Munich – Kathleen Kennedy, Steven Spielberg eta Barry Mendel
| |
Gizonezko aktore onenaren Oscar Saria | Emakumezko aktore onenaren Oscar Saria |
| |
Taldeko gizonezko aktore onenaren Oscar Saria | Taldeko emakumezko aktore onenaren Oscar Saria |
| |
Jatorrizko gidoi onenaren Oscar Saria | Egokitutako gidoi onenaren Oscar Saria |
| - Brokeback Mountain – Larry McMurtry eta Diana Ossana; Annie Proulxen izen bereko kontakizun laburrean oinarritua
- Capote – Dan Futterman; Gerald Clarke-en izen bereko liburuan oinarritua
- The Constant Gardener – Jeffrey Caine; John le Carréren izen bereko eleberrian oinarritua
- A History of Violence – Josh Olson; John Wagner eta Vince Locke-en izen bereko eleberri grafikoan oinarritua
- Munich – Tony Kushner eta Eric Roth; George Jonas-en Vengeance: The True Story of an Israeli Counter-Terrorist Team liburuan oinarritua
|
Animaziozko film onenaren Oscar Saria | Ingelesez besteko film onenaren Oscar Saria |
- Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit – Nick Park eta Steve Box
| |
Dokumental onenaren Oscar Saria | Dokumental labur onenaren Oscar Saria |
- La Marche de l'empereur – Luc Jacquet eta Yves Darondeau
- Darwin's Nightmare – Hubert Sauper
- Enron: The Smartest Guys in the Room – Alex Gibney eta Jason Kliot
- Murderball – Henry Alex Rubin eta Dana Adam Shapiro
- Street Fight – Marshall Curry
| - A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin – Corinne Marrinan eta Eric Simonson
- The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club – Dan Krauss
- God Sleeps in Rwanda – Kimberlee Acquaro eta Stacy Sherman
- The Mushroom Club – Steven Okazaki
|
Zuzeneko film labur onenaren Oscar Saria | Animaziozko film labur onenaren Oscar Saria |
- Six Shooter – Martin McDonagh
- Cashback – Sean Ellis eta Lene Bausager
- The Last Farm – Rúnar Rúnarsson eta Thor S. Sigurjónsson
- Our Time Is Up – Rob Pearlstein eta Pia Clemente
- The Runaway (Ausreißer) – Ulrike Grote
| - The Moon and the Son: An Imagined Conversation – John Canemaker eta Peggy Stern
- 9 – Shane Acker
- Badgered – Sharon Colman
- The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello – Anthony Lucas
- One Man Band – Andrew Jimenez eta Mark Andrews
|
Jatorrizko soinu banda onenaren Oscar Saria | Jatorrizko abesti onenaren Oscar Saria |
| - "It's Hard out Here for a Pimp", Hustle & Flow – musika eta hitzak: Jordan Houston, Cedric Coleman eta Paul Beauregard
- "In the Deep", Crash – musika: Kathleen "Bird" York eta Michael Becker; hitzak: Kathleen "Bird" York
- "Travelin’ Thru", Transamerica – musika eta hitzak: Dolly Parton
|
Soinu edizio onenaren Oscar Saria | Soinu onenaren Oscar Saria |
- King Kong – Mike Hopkins eta Ethan Van der Ryn
- Memoirs of a Geisha – Wylie Stateman
- War of the Worlds – Richard King
| - King Kong – Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges eta Hammond Peek
- The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe – Terry Porter, Dean A. Zupancic eta Tony Johnson
- Memoirs of a Geisha – Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Rick Kline eta John Pritchett
- Walk the Line – Paul Massey, D.M. Hemphill eta Peter Kurland
- War of the Worlds – Andy Nelson, Anna Behlmer and Ron Judkins
|
Zuzendaritza artistiko onenaren Oscar Saria | Argazkigintza onenaren Oscar Saria |
- Memoirs of a Geisha – zuzendaritza artistikoa: John Myhre; dekoratuak: Gretchen Rau
- Good Night, and Good Luck – zuzendaritza artistikoa: Jim Bissell; dekoratuak: Jan Pascale
- Harry Potter and the Goblet of Fire – zuzendaritza artistikoa: Stuart Craig; dekoratuak: Stephenie McMillan
- King Kong – zuzendaritza artistikoa: Grant Major; dekoratuak: Dan Hennah eta Simon Bright
- Pride & Prejudice – zuzendaritza artistikoa: Sarah Greenwood; dekoratuak: Katie Spencer
| - Memoirs of a Geisha – Dion Beebe
|
Makillaje onenaren Oscar Saria | Jantzi-diseinu onenaren Oscar Saria |
- The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe – Howard Berger eta Tami Lane
- Cinderella Man – David LeRoy Anderson eta Lance Anderson
- Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith – Dave Elsey eta Nikki Gooley
| - Memoirs of a Geisha – Colleen Atwood
- Charlie and the Chocolate Factory – Gabriella Pescucci
- Mrs Henderson Presents – Sandy Powell
- Pride & Prejudice – Jacqueline Durran
- Walk the Line – Arianne Phillips
|
Muntatze onenaren Oscar Saria | Efektu berezi onenen Oscar Saria |
| - King Kong – Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers eta Richard Taylor
- The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe – Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney eta Scott Farrar
- War of the Worlds – Dennis Muren, Pablo Helman, Randal M. Dutra eta Dan Sudick
|